Classic Macaroni and Cheese
The ultimate comfort food! This healthier version of a family favorite uses non-fat evaporated milk and low-fat cheese to create its creamy sauce.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/2 cup, 1/8 of recipe
- Rating
- 3.42 of 5 (96 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 2 cups macaroni
- 2 sprays of cooking oil spray
- 1/2 cup onion, chopped
- 1/2 cup non-fat evaporated milk
- 1 large egg, beaten
- 1/4 teaspoon black pepper
- 1 1/4 cups finely shredded low-fat sharp cheddar cheese
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cook macaroni according to directions. (Do not add salt to the cooking water.) Drain and set aside.
- Spray a casserole dish with nonstick cooking oil spray.
- Preheat oven to 350 °F. Lightly spray saucepan with nonstick cooking oil spray.
- Add onions to saucepan and sauté for about 3 minutes.
- In another bowl, combine macaroni, onions, and the remaining ingredients and mix thoroughly.
- Transfer mixture into casserole dish.
- Bake for 25 minutes or until bubbly.
- Let stand for 10 minutes before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 183.45 |
| Total Fat | 4.92 g |
| Saturated Fat | 2.57 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 39.74 mg |
| Carbohydrates | 23.2 g |
| Dietary Fiber | 1.35 g |
| Total Sugars | 2.64 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 10.65 g |
| Calcium | 190 mg |
| Potassium | 116 mg |
| Sodium | 138.29 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 23 mg |
| Phosphorus | 175 mg |
| Selenium | 26 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 55 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 87 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 32 mg |
Recipes you may also like
- Taco Soup
- Garden Frittata
- Instant Chocolate Mousse
- Slow Cooker Lentil Soup
- Tuna Veggie Antipasto
- Colorful Quesadillas
- Chicken Ratatouille
- Scalloped Potatoes II
Source
Recipe by: Heart Healthy Home Cooking: African American Style — US Department of Health and Human Services — National Heart, Lung, and Blood Institute
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/classic-macaroni-and-cheese. Federal works are public domain in the United States.