Corn Soup
This popular soup is sure to please any hungry stomach.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1 1/2 cup of Corn Soup
- Rating
- 1.98 of 5 (43 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 1/2 pound ground beef
- 2 cups water
- 1 can reduced-sodium whole kernel corn (about 15 ounces)
- 2 cans no salt added cream style corn (about 30 ounces)
- 1 cup onions, diced
- 1 tablespoon garlic, finely chopped
- 1 tablespoon chili powder
- 1/2 teaspoon salt
- 1/2 teaspoon black pepper
Directions
- In a large pot, brown ground beef over medium to high heat for 8 to 10 minutes.
- Drain off fat.
- Add water, corn kernels, cream style corn, onion, garlic, chili powder, salt, and pepper to pot.
- Mix well.
- Cook over low heat for about 15 minutes.
- Serve hot.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 223.62 |
| Total Fat | 4.96 g |
| Saturated Fat | 1.55 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 21.27 mg |
| Carbohydrates | 39.69 g |
| Dietary Fiber | 3.98 g |
| Total Sugars | 8.96 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 10.76 g |
| Calcium | 29 mg |
| Potassium | 453 mg |
| Sodium | 273.08 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 47 mg |
| Phosphorus | 174 mg |
| Selenium | 7 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 28 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.7 mcg |
| Vitamin C | 10 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 98 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 65 mg |
Notes
Tip for cooking ground beef: The recommended safe minimum internal temperature for ground beef is 160 °F as measured with a food thermometer.
Recipes you may also like
- Banana Oatmeal Pancakes with Lentils
- Kale Salad with Yogurt Dressing
- Spanish Frittata
- Red Beans and Rice
- Bean Enchiladas
- Strawberry Banana Parfait
- Baked Beans
- Trail Mix Bars
Source
Recipe by: A Harvest of Recipes with USDA Foods — USDA Food Distribution Program on Indian Reservations
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/corn-soup. Federal works are public domain in the United States.