Cranberry Ham Slice
Cranberry juice, raisins, allspice, and brown sugar give this dish a sweet and tangy sauce. Serve with your favorite veggies for an easy dinner.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.39 of 5 (23 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 1 cup brown sugar, firmly packed
- 1/2 tablespoon cornstarch
- 1/2 teaspoon allspice
- 2 cups cranberry juice
- 2 tablespoons lemon juice
- 1/4 cup seedless raisins
- 2 ham slices
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine brown sugar, cornstarch, and allspice in a saucepan.
- Gradually add the next three ingredients and stir.
- Cook over medium heat until sauce thickens and boils.
- Place one slice of ham in greased baking dish.
- Pour one half of the sauce over the ham slice.
- Top with second slice.
- Add remaining sauce.
- Bake, covered in 350 °F oven for 45 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 213.21 |
| Total Fat | 1.1 g |
| Saturated Fat | 0.28 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 10.8 mg |
| Carbohydrates | 48.65 g |
| Dietary Fiber | 0.44 g |
| Total Sugars | 43.17 g |
| Added Sugars included | 36 g |
| Protein | 4.09 g |
| Calcium | 43 mg |
| Potassium | 238 mg |
| Sodium | 247.19 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 14 mg |
| Phosphorus | 66 mg |
| Selenium | 7 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 4 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 9 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 20 mg |
Recipes you may also like
- White Sauce - Thin
- Cheese Stuffed Potatoes
- Turkey Tostadas
- Bread Pudding with Vanilla Sauce
- Autumn Vegetable Succotash
- Black Bean Quesadillas
- Taco Flavored Potatoes
- Peanut Butter Muffins
Source
Recipe by: University of the Virgin Islands Cooperative Extension Service — 4-H/Family & Consumer Sciences Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/cranberry-ham-slice. Federal works are public domain in the United States.