Fruit Dippers
With just three ingredients and three steps, this snack recipe is perfect for kids or beginner cooks of all ages.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.65 of 5 (43 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
- Protein Foods: 5 ounces
Ingredients
- 1/2 cup yogurt, low-fat vanilla
- 2 cups peanuts (chopped)
- 2 cups fruit (grapes, banana slices, apple wedges, strawberries)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine yogurt and peanuts.
- Mix with a spoon.
- Place a toothpick in the center of each fruit.
- Dip fruit into the yogurt peanut mixture.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 502.38 |
| Total Fat | 38.94 g |
| Saturated Fat | 6.66 g |
| Monounsaturated Fat | 19 g |
| Polyunsaturated Fat | 11 g |
| Linoleic Acid | 11 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.84 mg |
| Carbohydrates | 24.45 g |
| Dietary Fiber | 7.99 g |
| Total Sugars | 13.86 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 22.46 g |
| Calcium | 105 mg |
| Potassium | 727 mg |
| Sodium | 258.93 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 143 mg |
| Phosphorus | 345 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 28 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 5 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 97 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 10 mg |
| Choline | 50 mg |
Recipes you may also like
- Fiesta Lettuce Wraps and Pepper Boats
- Ginger Bread Mix
- Pasta Bolognese
- Beef & Potatoes
- Easy Oven Fish with Spinach Basil Dipping Sauce & Spiced Apples
- Butternut Squash Pasta Bake
- Pork Power Bowl
- Pasta with Greens, Beans, and Chicken
Source
Recipe by: The Power of Choice — USDA Food and Nutrition Service and US Department of Health and Human Services Food and Drug Administration (FDA)
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fruit-dippers. Federal works are public domain in the United States.