Magic Crust Quiche
This main dish is magically delicious. Use whatever vegetables you have on hand for this fun recipe.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.50 of 5 (32 ratings)
Food groups
- Dairy: 3/4 cups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 tablespoon vegetable oil
- 1/2 cup onion (chopped)
- 2 cups vegetables, frozen, no salt added (or use fresh or leftovers)
- 1 cup cheddar cheese, low-fat (shredded)
- 3 eggs
- 1 1/2 cups milk, 1%
- 3/4 cup baking mix (like Bisquick)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cook onion in oil (or cook with vegetables).
- Cook vegetables (or use leftovers).
- Drain well.
- Grease round pie pan or 8x8 inch baking dish.
- Spread cooked vegetables in pan.
- Spread cheese on top of vegetables.
- Mix milk, eggs, and baking mix.
- Pour over vegetables and cheese.
- Bake at 350 °F for 35 minutes, until a safe internal temperature has been reached and a knife inserted into the middle comes out clean.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 255.44 |
| Total Fat | 11.81 g |
| Saturated Fat | 4.5 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 120.43 mg |
| Carbohydrates | 23.12 g |
| Dietary Fiber | 3.21 g |
| Total Sugars | 7.43 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 13.46 g |
| Calcium | 279 mg |
| Potassium | 288 mg |
| Sodium | 400.23 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 34 mg |
| Phosphorus | 335 mg |
| Selenium | 17 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 236 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 1 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 18 mcg |
| Folate | 67 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 114 mg |
Notes
Suggest preparing with frozen broccoli (shown) or spinach.
Recipes you may also like
- Tostadas
- Yogurt Berry Parfait
- Bread Bake with Chicken, Cheese, and Vegetables
- Rice Pudding
- Tuna Melt Burger
- Au Gratin Potatoes
- Tic Tac Toe Veggie Pizza
- Polenta with Pepper and Cheese
Source
Recipe by: Simple Healthy Recipes — Oklahoma Nutrition Information and Education — ONIE Project
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/magic-crust-quiche. Federal works are public domain in the United States.