Vegetable Pinwheels
Have kids help mix the ingredients and spread the cream cheese mixture on the tortillas for this fun and flavorful snack.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/2 tortilla wrap, 1/6 of recipe
- Rating
- 3.75 of 5 (12 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 2 ounces cream cheese, softened
- 1/8 cup corn (2 tablespoons)
- 2 tablespoons chopped green chilies, drained
- 2/3 tablespoon chopped onion (2 teaspoons)
- 2 tablespoons salsa
- 3 large flour tortillas, 10-inches across
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Drain the corn and green chilis.
- Collect, chop, and measure all ingredients before starting to prepare the recipe.
- Mix cream cheese, corn, green chilies, onions, and salsa together in a bowl.
- Spread mixture on tortillas, roll up tightly, and wrap in plastic wrap.
- Cut in 1-inch slices, and serve immediately, or store in the refrigerator until ready to serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 146.37 |
| Total Fat | 6.15 g |
| Saturated Fat | 2.96 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 9.54 mg |
| Carbohydrates | 19.08 g |
| Dietary Fiber | 1.43 g |
| Total Sugars | 2.05 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 3.66 g |
| Calcium | 63 mg |
| Potassium | 79 mg |
| Sodium | 324.85 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 11 mg |
| Phosphorus | 88 mg |
| Selenium | 9 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 31 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 57 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 6 mg |
Notes
Be creative! Add washed, chopped fresh cilantro or spices like cumin and chili powder in step #2.
Recipes you may also like
- Marinated Three-Bean Salad
- Frozen Pear Pops
- Corn and Pepper Cups
- Plantain Cups with Shredded Chicken | Mofonguitos
- Sweet Potato Pancakes
- Cajun Catfish
- Grilled Vegetable Packets
- Pear PB&J Bouquet
Source
Recipe by: Eating Smart, Being Active — Colorado State University and University of California at Davis
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/mexican-pinwheels. Federal works are public domain in the United States.