Potato Cakes
Enjoy these potato cakes with fat-free sour cream or fat-free yogurt and chives.
- Yield
- 7 servings
- Serving size
- 1 3" pancake (96g)
- Rating
- 3.72 of 5 (75 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 2 cups potatoes (cold, mashed, made from instant potato flakes)
- 1/2 cup flour (all-purpose, unsifted)
- 2 tablespoons onion (finely chopped)
- 2 tablespoons vegetable oil
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Prepare potatoes according to package.
- Put mashed potatoes into a bowl.
- Add flour and onion.
- Mix well.
- Pat potato mixture on a lightly floured board until 1/2 inch thick.
- Cut with a 3-inch round cutter.
- Place on a baking sheet, cover and refrigerate until just before cooking.
- Heat oil in a frying pan or griddle.
- Fry cakes over medium heat, turning to brown on both sides.
- Serve immediately.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 130.33 |
| Total Fat | 4.16 g |
| Saturated Fat | 0.59 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 21 g |
| Dietary Fiber | 1.42 g |
| Total Sugars | 0.72 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.38 g |
| Calcium | 7 mg |
| Potassium | 202 mg |
| Sodium | 13.5 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 14 mg |
| Phosphorus | 37 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 14 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 6 mcg |
| Folate | 34 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 11 mg |
Recipes you may also like
- Ambrosia
- Basic Quiche
- Chocolate Peanut Butter Frozen Bars
- Rice Dessert
- Summer Breeze Smoothie
- Zesty Pasta Primavera Salad
- Maple Sweet Potatoes
- Pear Party Salsa
Source
Recipe by: USDA Food and Nutrition Service — Food Distribution Program on Indian Reservations
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/potato-cakes. Federal works are public domain in the United States.