Stir Fry Vegetables and Beef
Looking to add more vegetables into a family-friendly meal? This recipe does the job. With a rainbow of colorful vegetables that are cooked until tender but not mushy, this stir-fry presents bright, crisp flavors that are wholesome and tasty. Use tofu or other meat substitutes for an appetizing vegetarian dish.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.26 of 5 (151 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 1/2 teaspoon ground ginger
- 1/8 teaspoon garlic powder
- 1 teaspoon low-sodium soy sauce
- 1/3 cup water
- 1 cup carrots (grated)
- 2 cups fresh mushrooms (sliced)
- 2 cups broccoli (chopped)
- 1 medium red or yellow bell pepper (sliced)
- 1 medium onion, chopped
- 2 tablespoons vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 8 ounces sliced beef chuck roast
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix spices, soy sauce, and water; set aside.
- Wash vegetables.
- Shred carrots and slice mushrooms.
- Chop broccoli, peppers, and onions.
- Heat oil in large frying pan and add meat when oil is hot; stir until brown.
- Push meat to the side and in the middle of the pan add carrots, onions, and peppers.
- Cook them for one minute.
- Add mushrooms and broccoli.
- Cook until they are tender.
- Add liquid mixture and cook until bubbly.
- Reduce heat, cover pan, and cook for two more minutes.
- Serve over whole wheat pasta or brown rice.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 219.97 |
| Total Fat | 13.08 g |
| Saturated Fat | 3.26 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 36.94 mg |
| Carbohydrates | 12.72 g |
| Dietary Fiber | 3.27 g |
| Total Sugars | 5.5 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 13.62 g |
| Calcium | 50 mg |
| Potassium | 567 mg |
| Sodium | 112.55 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 32 mg |
| Phosphorus | 159 mg |
| Selenium | 19 mg |
| Zinc | 4 mg |
| Vitamin A | 276 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 1.2 mcg |
| Vitamin C | 90 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 61 mcg |
| Folate | 54 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 54 mg |
Recipes you may also like
- Cran-Apple Crisp
- Smoky Mustard-Maple Salmon
- Vegetable Fried Rice
- Scallion Rice
- Broccoli Omelet
- Crustless Pumpkin Pie
- Fruit Pizza
- English Muffin Veggie Pizza
Source
Recipe by: Texas Cooperative Extension Expanded Nutrition Program — The Texas A&M University System
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/stir-fry-vegetables-and-beef. Federal works are public domain in the United States.