Sweet and Savory Peanut Butter Dip
This creamy dip is a great after-school snack! In addition to celery, you can serve it with apples, carrots, jicama, or bell peppers.
- Yield
- 5 servings
- Serving size
- 1/5 of recipe
- Rating
- 3.55 of 5 (132 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 3 tablespoons creamy peanut butter
- 2 tablespoons apple butter
- 2 tablespoons 1% low-fat milk
- 1 tablespoon reduced sodium soy sauce (reduced sodium)
- 1 1/2 teaspoons lime juice
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine peanut butter, apple butter, milk, soy sauce, and lime juice in a small bowl.
- Whisk together until very smooth.
- Store tightly, sealed in refrigerator.
- Serve with celery or other crunchy fruits and vegetables.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 80.02 |
| Total Fat | 5 g |
| Saturated Fat | 1.01 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.31 mg |
| Carbohydrates | 6.17 g |
| Dietary Fiber | 0.61 g |
| Total Sugars | 4.18 g |
| Added Sugars included | 3 g |
| Protein | 2.69 g |
| Calcium | 15 mg |
| Potassium | 84 mg |
| Sodium | 159.99 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 20 mg |
| Phosphorus | 45 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 4 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 10 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 8 mg |
Recipes you may also like
- Baked Fish with Tomatoes, Peppers, and Onions
- Chunky Garbanzo Bean Dip
- Orange Delight Juice
- Spicy Fruit Cup
- Cowboy Caviar (Bean Salsa)
- Dutch Green Beans
- Orange Cow
- Greek Salad
Source
Recipe by: University of Arkansas — Division of Agriculture
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/sweet-savory-peanut-butter-dip. Federal works are public domain in the United States.