Greek Salad
While feta cheese is the star of any Greek salad, this recipe contains all of the must-have ingredients for a classic salad that is sure to please.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1 cup
- Rating
- 3.53 of 5 (47 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 6 romaine lettuces leaves, torn into 1 1/2-inch pieces (Or more if desired)
- 1 medium cucumber (peeled and sliced)
- 1 medium tomato, chopped (Can also use cherry tomatoes)
- 1/2 cup sliced red onion
- 1/3 cup crumbled feta cheese
- 2 tablespoons olive oil (or oil of choice)
- 2 tablespoons lemon juice
- 1 teaspoon dried oregano
- salt (optional 1/2 teaspoon, to taste)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine lettuce, cucumber, tomato, onion, and cheese in large serving bowl.
- Whisk together oil, lemon juice, oregano, and salt in small bowl.
- Pour over lettuce mixture; toss until coated.
- Serve immediately.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 81.72 |
| Total Fat | 6.59 g |
| Saturated Fat | 1.85 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 7.34 mg |
| Carbohydrates | 4.37 g |
| Dietary Fiber | 0.98 g |
| Total Sugars | 2.07 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.9 g |
| Calcium | 60 mg |
| Potassium | 159 mg |
| Sodium | 100.73 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 12 mg |
| Phosphorus | 50 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 67 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 7 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 27 mcg |
| Folate | 16 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 8 mg |
Recipes you may also like
- Peachy Pops
- Orange Cow
- Spicy Fruit Cup
- Orange Delight Juice
- Hearty Beef Soup
- Baked Fish with Tomatoes, Peppers, and Onions
- Chunky Garbanzo Bean Dip
- Sweet and Savory Peanut Butter Dip
Source
Recipe by: Healthy Recipes, Adapted from Easy Greek Salad — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/greek-salad. Federal works are public domain in the United States.