Tasty Low-Fat Cream Soup
Try this soup on a cold evening as a start to your meal. Or enjoy this soup with a side of salad, fruit, and whole grain bread.
- Yield
- 2 servings
- Serving size
- 1 1/4 cup soup, 1/2 of recipe (231g)
- Rating
- 3.09 of 5 (89 ratings)
Food groups
- Dairy: 1 cups
- Grains: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 2 tablespoons onion (chopped)
- 1/4 cup celery (chopped)
- 1 1/2 cups low-sodium chicken broth (divided)
- 2/3 cup non-fat dry milk powder
- 1 1/3 tablespoons flour
- black pepper (to taste)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Peel and chop the onion.
- Chop the celery into small pieces.
- Put the celery and onion in a saucepan.
- Add 1/2 cup chicken broth (save the other cup of chicken broth for later).
- Cook these ingredients on low heat.
- Let the broth simmer for 2 to 3 minutes.
- In a small bowl, mix the dry milk, flour, and pepper.
- Add them into the 1 cup of chicken broth that hasn't been cooked yet.
- Beat till smooth.
- Add this mix to the celery, onion, and broth.
- Cook over medium heat till the soup thickens.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 136.28 |
| Total Fat | 1.34 g |
| Saturated Fat | 0.46 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 4.56 mg |
| Carbohydrates | 19.35 g |
| Dietary Fiber | 0.55 g |
| Total Sugars | 12.72 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 12.6 g |
| Calcium | 303 mg |
| Potassium | 622 mg |
| Sodium | 188.39 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 31 mg |
| Phosphorus | 287 mg |
| Selenium | 8 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 152 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 1.1 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 3 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 34 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 46 mg |
Recipes you may also like
- Corn Salad with Fresh Basil and Lemon
- Salsa Pinto Beans
- Homemade Mashed Potatoes
- Citrus Vegetables
- Spring Vegetable Soup
- Cinnamon Sugared Pumpkin Pecan Muffins
- Homemade Pizza Crust
- Batido (Smoothie)
Source
Recipe by: University of Connecticut Family Nutrition Program — Senior Nutrition Awareness Project (SNAP) Newsletters
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/tasty-low-fat-cream-soup. Federal works are public domain in the United States.