Homemade Mashed Potatoes
A creamy comfort food that is quick and easy to prepare!
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/2 cup prepared potatoes, 1/8 of recipe (151g)
- Rating
- 3.59 of 5 (234 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 2 pounds potatoes (6 medium)
- 1 cup low-fat milk
- 3 tablespoons margarine or butter
- 1 teaspoon salt
- 1/2 teaspoon black pepper (ground)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Peel the potatoes, and cut them into chunks.
- Put the potatoes in a medium saucepan with enough water to cover them.
- Cook the potatoes on medium heat for 15 minutes or until tender.
- Remove the potatoes from the heat.
- Drain the water off the potatoes.
- Mash the potatoes with a fork or potato masher.
- Stir in enough milk to make the potatoes smooth and creamy.
- Add the butter, salt and pepper.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 136.93 |
| Total Fat | 4.65 g |
| Saturated Fat | 1 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.53 mg |
| Carbohydrates | 21.09 g |
| Dietary Fiber | 2.07 g |
| Total Sugars | 2.6 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 3.35 g |
| Calcium | 53 mg |
| Potassium | 543 mg |
| Sodium | 355.92 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 30 mg |
| Phosphorus | 97 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 62 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 9 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 7 mcg |
| Folate | 27 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 20 mg |
Recipes you may also like
- Spring Vegetable Soup
- Cinnamon Sugared Pumpkin Pecan Muffins
- Homemade Pizza Crust
- Roasted Pumpkin Seed Snack Mix
- Tasty Low-Fat Cream Soup
- Corn Salad with Fresh Basil and Lemon
- Fruit Compote
- Sweet Potato Patties
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/homemade-mashed-potatoes. Federal works are public domain in the United States.