Apple Cranberry Salad Toss
Enjoy the best of fall flavors with this sweet and tart green salad. Light yet crisp, it’s a perfect dish for the autumnal change of weather.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe
- Rating
- 3.71 of 5 (227 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 1 medium head of lettuce (about 10 cups)
- 2 medium apples, sliced
- 1/2 cup chopped walnuts
- 1 cup dried cranberries
- 1/2 cup green onions, sliced
- 3/4 cup vinaigrette dressing
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Toss lettuce, apples, walnuts, cranberries, and onions in a large bowl.
- Add dressing; toss to coat.
- Serve immediately.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 205.46 |
| Total Fat | 9.94 g |
| Saturated Fat | 1.16 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 6 g |
| Linoleic Acid | 5 g |
| α-Linolenic Acid | 1.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 30.08 g |
| Dietary Fiber | 3.58 g |
| Total Sugars | 24.22 g |
| Added Sugars included | 13 g |
| Protein | 2.23 g |
| Calcium | 37 mg |
| Potassium | 244 mg |
| Sodium | 233.72 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 24 mg |
| Phosphorus | 54 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 139 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 79 mcg |
| Folate | 34 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 14 mg |
Recipes you may also like
- Ten Minute Corn Chowder
- Pear Kabobs with Strawberry Dipping Sauce
- Lentil Soup
- Tofu with Broccoli
- Fish Tacos
- Chicken Salad with Ramen Noodles
- Lentil Vegetable Salad
- Lemon Potatoes
Source
Recipe by: Creative Recipes for Less Familiar USDA Commodities Used by Household Programs — USDA, Food and Nutrition Service, Food Distribution Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/apple-cranberry-salad-toss. Federal works are public domain in the United States.