Apple Wedges with Pumpkin Almond Butter
Breakfast is a snap with this simple dip, which can be made ahead of time and refrigerated. Enjoy with Golden Delicious or Granny Smith apple slices.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 4.02 of 5 (226 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 3/4 cups
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- For the Dip:
- 1/2 cup pumpkin puree (canned or from scratch)
- 1/3 cup almond butter (or crunchy peanut butter)
- 2 tablespoons maple syrup
- 1/8 teaspoon cinnamon
- Apple Slices:
- 4 apples, sliced
Directions
- Mix together dip ingredients.
- Serve with apple slices.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 288.3 |
| Total Fat | 12.11 g |
| Saturated Fat | 1.49 g |
| Monounsaturated Fat | 7 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 42.82 g |
| Dietary Fiber | 7.31 g |
| Total Sugars | 32.58 g |
| Added Sugars included | 6 g |
| Protein | 5.12 g |
| Calcium | 102 mg |
| Potassium | 451 mg |
| Sodium | 50.68 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 78 mg |
| Phosphorus | 136 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 244 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 10 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 6 mg |
| Vitamin K | 9 mcg |
| Folate | 15 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.5 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 21 mg |
Recipes you may also like
- Peanut Butter Banana Smoothie
- Honey Baked Lentils
- Chicken Pozole Soup
- One Pan Potatoes & Chicken
- Kibbeh Khamoustah
- Blueberry Coffee Cake
- Potato Salad
- Stir Fried Beef
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/apple-wedges-pumpkin-almond-butter. Federal works are public domain in the United States.