Marinated Beef
Tangy, marinated beef is full of flavor and pairs well with roasted potatoes, steamed broccoli, and fresh, sliced tomatoes.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.41 of 5 (144 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 2 ounces
Ingredients
- 12 ounces beef round steak
- 1 garlic clove
- 2 tablespoons lemon juice
- 4 tablespoons vegetable oil, divided (or cooking oil of choice)
- 1/2 teaspoon salt
- 1/2 teaspoon black pepper
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Using a cutting board and sharp knife, cut round steak across the grain into thin strips about 1/2 inch wide and 2 to 3 inches long.
- In a medium glass mixing bowl, combine garlic, lemon juice, 2 tablespoons of vegetable oil, salt, and pepper.
- Add beef strips and stir to coat with the oil mixture (marinade sauce).
- Cover bowl with plastic wrap and refrigerate for about 2 hours.
- In a medium skillet over medium-high heat, heat 2 tablespoons of the oil for 1-2 minutes until hot.
- Drain marinade from beef.
- Put beef in skillet, stir and cook for 5 to 7 minutes or until meat is thoroughly browned.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 231.96 |
| Total Fat | 16.65 g |
| Saturated Fat | 3.02 g |
| Monounsaturated Fat | 7 g |
| Polyunsaturated Fat | 6 g |
| Linoleic Acid | 5 g |
| α-Linolenic Acid | 0.7 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 52.47 mg |
| Carbohydrates | 0.93 g |
| Dietary Fiber | 0.12 g |
| Total Sugars | 0.2 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 18.44 g |
| Calcium | 14 mg |
| Potassium | 280 mg |
| Sodium | 341.56 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 12 mg |
| Phosphorus | 189 mg |
| Selenium | 19 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 3 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 1.4 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 17 mcg |
| Folate | 5 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 56 mg |
Recipes you may also like
- Wheat Berry Chili
- Pizza Eggburger
- Cucumber Blueberry Salad
- Broccoli Baked Potatoes
- Confetti Grain Salad
- Black Bean Soup
- Quesadilla con Huevos
- Italian Broccoli and Pasta
Source
Recipe by: Kids a Cookin’ — Kansas Family Nutrition Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/marinated-beef. Federal works are public domain in the United States.