Master Mix Oregon
This baking mix is an ingredient in several recipes such as this recipe for Crustless Pumpkin Pie.
- Yield
- 11 servings
- Serving size
- 1/11 of recipe
- Rating
- 3.77 of 5 (43 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 5 1/2 ounces
Ingredients
- 4 cups all-purpose flour
- 4 cups whole wheat flour
- 1 1/3 cups nonfat dry milk
- 1/4 tablespoon baking powder
- 1 teaspoon salt
- 1 1/2 cups shortening
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large bowl combine all-purpose flour, whole wheat flour, dry milk, baking powder, and salt.
- Mix thoroughly.
- Cut in shortening with pastry blender or two knives until mixture looks like course cornmeal.
- Store in covered containers in the refrigerator.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 575.19 |
| Total Fat | 27.78 g |
| Saturated Fat | 6.85 g |
| Monounsaturated Fat | 11 g |
| Polyunsaturated Fat | 8 g |
| Linoleic Acid | 8 g |
| α-Linolenic Acid | 0.5 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.64 mg |
| Carbohydrates | 70.45 g |
| Dietary Fiber | 5.9 g |
| Total Sugars | 4.58 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 13.44 g |
| Calcium | 144 mg |
| Potassium | 354 mg |
| Sodium | 294.67 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 79 mg |
| Phosphorus | 291 mg |
| Selenium | 45 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 54 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 15 mcg |
| Folate | 156 mcg |
| Thiamin | 0.6 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 32 mg |
Notes
The final product of this recipe is intended to be used as an ingredient in other recipes. It is not intended as a ready-to-eat product.
Recipes you may also like
- Zingy Lemon Chicken Pasta
- Picadillo
- Falafel with Yogurt Sandwich
- Salmon Burgers and Sweet Potato Oven Fries
- Thai Pineapple and Chicken
- Food Group Funny Face
- Pasta with Greens, Beans, and Chicken
- Butternut Squash Pasta Bake
Source
Recipe by: Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/master-mix-oregon. Federal works are public domain in the United States.