Pupusas Revueltas
This recipe is lower in saturated fat than traditional pupusas, but are still loaded with flavor! Enjoy these pupusas with curtido (cabbage salad).
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 2 pupusas, 1/12 of recipe (250g)
- Rating
- 3.98 of 5 (170 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Protein Foods: 1 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 16 ounces chicken breast, ground
- 1 tablespoon vegetable oil
- 1/2 pound cheese, part-skim mozzarella, grated
- 1/2 onion (small, finely diced)
- 1 garlic clove (minced)
- 1 green pepper (medium, seeded and minced)
- 1 tomato (small, finely chopped)
- 1/2 teaspoon salt
- 5 cups masa harina (corn flour, instant)
- 6 cups water
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a non-stick skillet over low heat, sauté chicken in oil until chicken turns white.
- Constantly stir the chicken to keep it from sticking.
- Add onion, garlic, green pepper, and tomato.
- Cook until chicken mixture is cooked through.
- Remove skillet from stove and let mixture cool in the refrigerator.
- While the chicken mixture is cooling, place the flour in a large mixing bowl and stir in enough water to make a stiff tortilla-like dough.
- When the chicken mixture has cooled, mix in the cheese.
- Divide the dough into 24 portions.
- With your hands, roll the dough into balls and flatten each ball into a 1/2 ich thick circle.
- Put a spoonful of the chicken mixture in the middle of each circle of dough and bring the edges to the center.
- Flatten the ball of dough again until it is 1/2 inch thick.
- In a very hot, iron skillet, cook the pupusas on each side until golden brown.
- Serve hot.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 224.87 |
| Total Fat | 8.8 g |
| Saturated Fat | 3.23 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 36.83 mg |
| Carbohydrates | 23.13 g |
| Dietary Fiber | 2 g |
| Total Sugars | 1.57 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 14.24 g |
| Calcium | 190 mg |
| Potassium | 216 mg |
| Sodium | 267.99 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 44 mg |
| Phosphorus | 237 mg |
| Selenium | 16 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 49 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.7 mcg |
| Vitamin C | 10 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 38 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 27 mg |
Recipes you may also like
- Breakfast Burrito with Salsa
- Veggie Pizza Pita Pockets
- Trail Mix Bars
- Crock Pot Vegetable Lentil Stew
- Baked Beans
- Strawberry Banana Parfait
- Hot-Wing-Flavored Chicken with Ranch Sauce
- Bean Enchiladas
Source
Recipe by: Delicious Heart-Healthy Latino Recipes/ Platillos Latinos Sabrosos y Saludables — US Department of Health and Human Services — National Heart, Lung, and Blood Institute
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pupusas-revueltas. Federal works are public domain in the United States.