Butterfly Bite
Designed with kids in mind, this recipe puts a new spin on snack time. Try different vegetables or dried fruit for a different looking "butterfly."
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1 butterfly bite
- Rating
- 3.40 of 5 (91 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1 ounce
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 3 celery stalks
- 12 twist pretzels (large, 3 ring)
- 6 tablespoons creamy peanut butter
- 3 tablespoons raisins
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Clean celery with vegetable brush under cool running water.
- Cut celery in half cross wise.
- Fill center of each celery stick with one tablespoon of peanut butter.
- This is the body of the butterfly Add two pretzels to form the butterfly’s wings.
- Use extra pretzel pieces for antenna and raisins for decoration.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 143.03 |
| Total Fat | 8.4 g |
| Saturated Fat | 1.65 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 12.95 g |
| Dietary Fiber | 1.52 g |
| Total Sugars | 5.34 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 4.5 g |
| Calcium | 21 mg |
| Potassium | 193 mg |
| Sodium | 160.34 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 33 mg |
| Phosphorus | 72 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 4 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 6 mcg |
| Folate | 38 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 14 mg |
Recipes you may also like
- Delicious Oven French Fries
- Italian Pasta Salad
- Lentil Minestrone
- Orange and Honey Glazed Brussel Sprouts
- Muffins (from Better Baking Mix)
- Low Fat Ranch Dip
- Baked Fish and Vegetables
- Cuban Salad
Source
Recipe by: The Texas A&M University System — Texas Cooperative Extension Expanded Nutrition Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/butterfly-bite. Federal works are public domain in the United States.