Citrus Salmon Fillets
Try this sweet and savory salmon dish with nutty wild rice and a green salad!
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 4.33 of 5 (6 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Protein Foods: 3 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 pound salmon (3-4 fillets), pat dry
- 2 tablespoons vegetable oil
- 1 red onion, chopped
- 1 cup baby carrots (or sweet potato)
- 1/4 cup parsley, chopped
- 1 cup orange juice (divided)
- 1 tablespoon honey
- Salt and pepper to taste
- 1 orange or lemon, cut into wedges (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 333.99 |
| Total Fat | 19.25 g |
| Saturated Fat | 3.31 g |
| Monounsaturated Fat | 7 g |
| Polyunsaturated Fat | 7 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 1 g |
| Omega 3 - DHA | 1 g |
| Cholesterol | 60.73 mg |
| Carbohydrates | 16.91 g |
| Dietary Fiber | 1.75 g |
| Total Sugars | 12.14 g |
| Added Sugars included | 4 g |
| Protein | 22.58 g |
| Calcium | 45 mg |
| Potassium | 652 mg |
| Sodium | 83.63 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 44 mg |
| Phosphorus | 277 mg |
| Selenium | 40 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 312 mcg |
| Vitamin B6 | 0.7 mg |
| Vitamin B12 | 2.7 mcg |
| Vitamin C | 30 mg |
| Vitamin D | 13 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 73 mcg |
| Folate | 68 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 8 mg |
| Choline | 96 mg |
Notes
This recipe contains one or more ingredients considered to be traditional or indigenous to Native American communities in certain regions across North America.
Recipes you may also like
- Split Pea Soup
- Skillet Lasagna
- Tropical Overnight Oatmeal
- Spaghetti and Spinach Pesto
- Tuscan Potato Skillet
- Fruit Yogurt Parfait
- Avocado Melon Breakfast Smoothie
- Brown Rice Pilaf
Source
Recipe by: Recipe adapted from First Nations Development Institute
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/citrus-salmon-fillets. Federal works are public domain in the United States.