Deviled Eggs
A favorite dish at parties and potlucks, Deviled Eggs also make a great, protein-filled anytime snack!
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 2 prepared egg halves, 1/6 of recipe
- Rating
- 3.74 of 5 (118 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 ounces
Ingredients
- 6 large eggs, hard-boiled and peeled
- 1/4 cup mayonnaise
- 1/8 teaspoon salt
- 1/8 teaspoon black pepper
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Hard boil eggs by placing eggs in a saucepan and covering them with water.
- Bring to a boil.
- Reduce heat to simmer; cook for 15 minutes.
- Immediately rinse under cold water to stop cooking and to make it easy to peel off shells.
- Refrigerate peeled eggs (without shells) until ready for use.
- Slice eggs into halves lengthwise.
- Remove yellow yolks and save whites.
- Place yolks in a one-quart zip lock style bag along with the remaining ingredients (except the egg whites).
- Press out air.
- Close bag and knead (mush together) until ingredients are well-blended. (Note: you could also put yolks in a bowl with other ingredients [except the egg whites] and mix together well until they look like a paste).
- Push contents toward one corner of the bag.
- Cut about 1/2 inch off the corner of the bag.
- Squeezing the bag gently, fill reserved egg white hollows with the yolk mixture. (Note if you used a bowl, spoon the yolk mixture into the egg whites).
- Chill to blend flavors.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 133.96 |
| Total Fat | 11.84 g |
| Saturated Fat | 2.67 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 5 g |
| Linoleic Acid | 4 g |
| α-Linolenic Acid | 0.5 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 209.35 mg |
| Carbohydrates | 0.56 g |
| Dietary Fiber | 0.01 g |
| Total Sugars | 0.15 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 6.29 g |
| Calcium | 25 mg |
| Potassium | 69 mg |
| Sodium | 173.87 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 6 mg |
| Phosphorus | 94 mg |
| Selenium | 16 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 91 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 15 mcg |
| Folate | 36 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 171 mg |
Recipes you may also like
- Whole Wheat Garlic Bread Sticks
- Vidalia Onion and Tomato Salad with Grilled Tuna
- Fresh Fruit with Cinnamon Yogurt Dip
- Crunchy Chicken Salad
- Dave’s Herb-Stuffed Mushrooms
- Savory and Spicy Ground Beef & Succotash
- Batido (Smoothie)
- Three-Grain Peanut Bread
Source
Recipe by: Kids a Cookin’ — Kansas Family Nutrition Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/deviled-eggs. Federal works are public domain in the United States.