Salmon Loaf
This delicate salmon loaf is lower in calories than traditional meat loaf, and pairs well with steamed spinach or broccoli and roasted sweet potatoes.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe
- Rating
- 3.68 of 5 (73 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
Ingredients
- 1 can (16 ounces) salmon
- 2 cups bread crumbs, soft
- 1 large onion, chopped
- 1 tablespoon margarine, melted
- 1/4 cup celery, diced
- 1 cup 1% low fat milk
- 1 tablespoon lemon juice
- 1 teaspoon dried parsley
- 2 large eggs
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 325 degrees F. Drain salmon and remove skin if desired.
- Mash bones with meat.
- Add the other ingredients.
- Add enough milk so that the mixture is moist but not runny.
- Place in a lightly oiled 9x5 inch loaf pan.
- Bake for 45 minutes.
- Serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 226.92 |
| Total Fat | 6.26 g |
| Saturated Fat | 1.51 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 96.49 mg |
| Carbohydrates | 23.16 g |
| Dietary Fiber | 1.61 g |
| Total Sugars | 4.1 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 19.36 g |
| Calcium | 132 mg |
| Potassium | 330 mg |
| Sodium | 439.97 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 32 mg |
| Phosphorus | 239 mg |
| Selenium | 32 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 66 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 3 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 8 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 6 mcg |
| Folate | 61 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 99 mg |
Recipes you may also like
- Chicken and Broccoli Bake
- Delicious Lentil Stew
- Chicken, Rice, and Fruit Salad
- Chocolate Squash Cake
- Fiesta Rice Salad
- Stuffed Pasta Shells
- Pumpkin Mac & Cheese for One
- Sweetened Condensed Milk
Source
Recipe by: Wellness Ways Resource Book — University of Illinois Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/salmon-loaf. Federal works are public domain in the United States.