Strawberries, White Bean, and Edamame Salad
A flavorful, enticing mix of fresh strawberries, white beans, and edamame in a light vinaigrette nested on a baby spinach and topped with crumbled feta cheese.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.24 of 5 (99 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/2 cups
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- For the Vinaigrette:
- 1 1/2 cups strawberries
- 1 1/2 tablespoons extra virgin olive oil
- 2 tablespoons balsamic vinegar
- 1/4 cup apple juice
- 1/4 teaspoon salt
- 1/8 teaspoon pepper
- For the Salad:
- 1 1/2 cups shelled edamame
- 1 15-ounce can low sodium white beans, drained and rinsed
- 1/2 cup red onion, chopped
- 2 tablespoons fresh basil, chopped
- 1/2 cup crumbled feta cheese
- 6 cups baby spinach
Directions
- Cook edamame according to package directions, while preparing remaining ingredients.
- Rinse under cool water and drain.
- In a small bowl, whisk vinaigrette ingredients.
- In a medium bowl, toss all ingredients except spinach and vinaigrette.
- Serve on individual plates by nesting strawberry, white bean and edamame mix atop spinach.
- Drizzle with dressing.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 294.64 |
| Total Fat | 14.17 g |
| Saturated Fat | 3.84 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 16.69 mg |
| Carbohydrates | 28.32 g |
| Dietary Fiber | 9.18 g |
| Total Sugars | 9.74 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 15.06 g |
| Calcium | 200 mg |
| Potassium | 693 mg |
| Sodium | 557.76 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 107 mg |
| Phosphorus | 262 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 142 mcg |
| Vitamin B6 | 0.8 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 52 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 205 mcg |
| Folate | 226 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 66 mg |
Recipes you may also like
- European Salad
- Mozzarella Chicken with Garlic Spinach
- Bell Pepper and Vidalia Onion Strata with Fresh Salsa
- Peanut Butter and Apple Wraps
- Baked Bananas
- Enchilada Rice
- Skillet Pasta Dinner
- Summer Vegetable Spaghetti
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/strawberries-white-bean-and-edamame-salad. Federal works are public domain in the United States.