Thousand Island Dressing
Try this sweet and tangy dressing on your favorite salad or as a dip for veggies.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 2 tablespoons dressing, 1/8 of recipe (46g)
- Rating
- 3.86 of 5 (50 ratings)
Food groups
Ingredients
- 1/2 cup plain non-fat yogurt
- 1/2 cup light mayonnaise
- 1/4 cup chili sauce
- 3 sweet pickle relish packets (2/3 tablespoon packets each)
- 1 tablespoon onion (finely chopped)
- 1 tablespoon celery, finely chopped
- 1 teaspoon lemon (or lime) juice
- 1/8 teaspoon black pepper
Directions
- Wash hands with soap and warm water.
- Mix ingredients together.
- Chill and serve over vegetables or on a salad.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 58.78 |
| Total Fat | 3.54 g |
| Saturated Fat | 0.56 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 2.81 mg |
| Carbohydrates | 5.68 g |
| Dietary Fiber | 0.29 g |
| Total Sugars | 3.94 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 1.18 g |
| Calcium | 34 mg |
| Potassium | 82 mg |
| Sodium | 283.21 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 5 mg |
| Phosphorus | 32 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 7 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 12 mcg |
| Folate | 4 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 5 mg |
Recipes you may also like
- Kale and Cranberry Stir-Fry
- Vegetarian Collard Greens
- Lemonade
- Fresh Tomato Sauce
- Spicy Cucumber & Orange Salad
- Tangy Crisp Vegetable and Pasta Salad
- Frozen Fruit Cups
- Citrus Salad
Source
Recipe by: Food Wise Learn at Home Print Materials — Rutgers University Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/thousand-island-dressing. Federal works are public domain in the United States.