Apple Salad with Sweet & Tangy Yogurt Dressing
Crisp, light, and refreshing, this salad combines apples, celery, carrots, raisins, and a yogurt dressing.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/2 cup, 1/6 of recipe
- Rating
- 3.75 of 5 (53 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 cup diced apple
- 1 teaspoon lemon juice
- 1/2 cup diced celery
- 1/2 cup grated carrots
- 1/2 cup raisins
- 1/2 cup yogurt, low-fat vanilla
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Wash apples, celery, and carrots before dicing/grating.
- Toss apples with lemon juice.
- Add celery, carrots and raisins.
- Fold yogurt into apple mixture.
- Cover.
- Chill for at least 1 hour before serving.
- Refrigerate leftovers.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 73.17 |
| Total Fat | 0.42 g |
| Saturated Fat | 0.22 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.23 mg |
| Carbohydrates | 16.98 g |
| Dietary Fiber | 1.48 g |
| Total Sugars | 13.85 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 1.68 g |
| Calcium | 53 mg |
| Potassium | 226 mg |
| Sodium | 32.26 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 11 mg |
| Phosphorus | 49 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 89 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 9 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 7 mg |
Recipes you may also like
- Candied Yams
- Berry Good Dessert
- Garden Vegetable Soup
- Ratatouille
- Hot Cornmeal Cereal
- Zucchini Stir Fry
- Naan
- Apple Coleslaw
Source
Recipe by: Eating Smart, Being Active — Colorado State University and University of California at Davis
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/apple-salad-sweet-tangy-yogurt-dressing. Federal works are public domain in the United States.