Banana Berry Muffins
These moist muffins have a fruity flavor and are full of whole grain goodness. Serve them anytime.
- Yield
- 12 Servings
- Serving size
- 1 muffin
- Rating
- 3.81 of 5 (21 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- nonstick cooking spray
- 1/4 cup applesauce
- 1/4 cup sugar
- 2 tablespoons dried egg mix (or 1 egg)
- 2 ripe bananas, mashed
- 2 tablespoons water
- 1/4 cup all-purpose flour
- 1/4 cup whole wheat flour
- 1/4 cup quick cooking oats
- 1/2 teaspoon baking powder
- 1/2 teaspoon baking soda
- 1/4 teaspoon salt
- 1/4 cup blueberries or strawberries (fresh or frozen)
Directions
- Preheat oven to 350 °F. Spray a 12-cup muffin pan with non-stick cooking spray.
- In a medium-size bowl, combine applesauce, sugar, dried egg mix, banana, and water.
- Mix well.
- In a large bowl mix flours, oats, baking powder, baking soda, and salt.
- Add the applesauce mixture to the bowl with the dry ingredients; mix just until the batter is moist.
- Gently add berries into the mixture.
- Fill each muffin cup about 3/4 full of batter.
- Bake for 25-30 minutes until lightly brown.
- Cool for 10 minutes and remove from pan.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 70.15 |
| Total Fat | 0.66 g |
| Saturated Fat | 0.18 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 13.58 mg |
| Carbohydrates | 14.85 g |
| Dietary Fiber | 1 g |
| Total Sugars | 8.26 g |
| Added Sugars included | 4 g |
| Protein | 1.4 g |
| Calcium | 17 mg |
| Potassium | 96 mg |
| Sodium | 126.38 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 13 mg |
| Phosphorus | 33 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 3 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 14 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 15 mg |
Recipes you may also like
- Tropical Yogurt Pops
- Louisiana Green Beans
- Quick and Easy Bean Dip
- Green Beans with Tomatoes and Basil
- Roasted Cauliflower
- Sweet and Sour Salad Dressing
- French Salad Dressing
- Corn Salad with Fat-free Ranch Dressing
Source
Recipe by: A Harvest of Recipes with USDA Foods — USDA Food Distribution Program on Indian Reservations — Adapted from a recipe submitted by Alicson Scott, Chickasaw Nation, Get Fresh! Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/banana-berry-muffins. Federal works are public domain in the United States.