Chili Popcorn
Make your own savory popcorn featuring chili and garlic flavors. Popcorn is one way to add whole grains and fiber into your diet.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.44 of 5 (120 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 4 cups popcorn
- 1 tablespoon margarine, melted
- 1 teaspoon chili powder
- 1/16 teaspoon (a dash) garlic powder
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix popcorn and margarine in a bowl.
- Mix seasonings thoroughly and sprinkle over popcorn.
- Mix well.
- Serve immediately and enjoy with family and friends.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 51.64 |
| Total Fat | 2.55 g |
| Saturated Fat | 0.49 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.04 mg |
| Carbohydrates | 6.62 g |
| Dietary Fiber | 1.4 g |
| Total Sugars | 0.12 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.14 g |
| Calcium | 4 mg |
| Potassium | 41 mg |
| Sodium | 43.6 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 13 mg |
| Phosphorus | 31 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 39 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 3 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 3 mg |
Recipes you may also like
- Melon and Mint
- Curtido Salvadoreño (Cabbage Salad)
- Yogurt Pops
- Cucumber Yogurt and Cream Cheese Dip
- Turkey Gravy
- Sautéed Cabbage and Onion
- Pretzel Shapes
- Peach Sorbet
Source
Recipe by: Eat Smart. Play Hard.™ — USDA Food and Nutrition Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chili-popcorn. Federal works are public domain in the United States.