Cobb Salad with Pears
Sweet and savory, this Cobb Salad is sure to delight with the addition of canned pears, carrots, and Parmesan cheese.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1 cup
- Rating
- 3.62 of 5 (104 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- For the Salad:
- 2 canned pear halves
- 6 cups mesclun mix baby greens
- 1/2 tablespoon Parmesan cheese
- 1 1/3 cups carrots, grated
- 3 tablespoons walnuts
- For the Dressing:
- 1/4 cup pear juice
- 1/4 teaspoon cider vinegar
- 1/4 teaspoon honey
- 1/4 teaspoon dijon mustard
- 1 dash salt and black pepper
- 1/4 teaspoon extra virgin olive oil
Directions
- For the dressing, mix pear juice, vinegar, honey, mustard, and salt and pepper and olive oil in a blender.
- Put mixed greens in large mixing bowl, drizzle dressing over greens and mix together.
- Add remaining chopped pear, walnuts, and grated carrots and toss lightly.
- Portion out 1 cup of salad and top with 1/2 tablespoon grated Parmesan cheese.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 63.82 |
| Total Fat | 2.95 g |
| Saturated Fat | 0.35 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.36 mg |
| Carbohydrates | 9.03 g |
| Dietary Fiber | 1.89 g |
| Total Sugars | 5.66 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.58 g |
| Calcium | 33 mg |
| Potassium | 243 mg |
| Sodium | 70.11 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 23 mg |
| Phosphorus | 39 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 315 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 9 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 72 mcg |
| Folate | 29 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 10 mg |
Recipes you may also like
- Seared Greens
- Basic Custard
- Strawberry Yogurt Pops
- Eggplant and Pepper Dip
- Cafe Mocha
- Strawberry Kiwi Yogurt Pops
- Frozen Banana Pops
- Julia’s Sautéed & Steamed Collards
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/cobb-salad-pears. Federal works are public domain in the United States.