Matzo Meal Kugel (Pudding)
Kugel is a baked pudding or casserole. Matzo meal kugel is traditionally served on the Jewish holiday of Passover. This dish is easy to make and can be served as a side dish or a dessert.
- Yield
- 12 Servings
- Serving size
- 1/12 of recipe (121g)
- Rating
- 3.21 of 5 (91 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 4 eggs
- 1 cup sugar
- 4 cups milk, 1%
- 5 tablespoons butter, melted
- 2 cups matzo meal
- 1 teaspoon salt
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine eggs and sugar; beat well.
- Add milk and melted butter; mix well.
- Stir in matzo meal and salt.
- Pour into buttered 11x13 inch pan.
- Bake at 350 °F for 1 hour (don't over bake).
- Cut into slices.
- Can be served hot or cold.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 244.43 |
| Total Fat | 7.56 g |
| Saturated Fat | 4.03 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 85.29 mg |
| Carbohydrates | 37.16 g |
| Dietary Fiber | 0.58 g |
| Total Sugars | 20.76 g |
| Added Sugars included | 17 g |
| Protein | 6.8 g |
| Calcium | 115 mg |
| Potassium | 175 mg |
| Sodium | 250.76 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 17 mg |
| Phosphorus | 133 mg |
| Selenium | 14 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 118 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.7 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 17 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 73 mg |
Recipes you may also like
- Cranberry Salad
- Meatloaf in a Mug
- Cheesy Chicken, Broccoli, and Rice Bake
- Leaf Finger Salad
- Old Fashioned Bread Pudding
- Spinach and Meat Cakes
- Potato Soup
- Spinach Salad with Apples and Raisins
Source
Recipe by: Osteoporosis Facts and Recipes — University of Illinois Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/matzo-meal-kugel-pudding. Federal works are public domain in the United States.