Pear Quesadillas
An easy way to add more fruit to your day is to incorporate them into your meals. Canned pears and cheese go well together in this quesadilla, with added flavor from basil, onion, and pepper jack cheese.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 2 pieces
- Rating
- 3.56 of 5 (102 ratings)
Food groups
- Dairy: 3/4 cups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 2 flour tortillas (8" diameter)
- 1/2 cup shredded pepper jack cheese
- 1/2 cup shredded mozzarella cheese
- 1 tablespoon dried basil
- 2 tablespoons chopped onion
- 2 canned pear halves, sliced thin
- 2 teaspoons olive oil
Directions
- Sprinkle cheeses, basil, and onion on half of each tortilla.
- Place pear slices on top of other ingredients in each tortilla.
- Fold over filled tortilla and brush each side with olive oil.
- Heat the filled tortillas in a non-stick skillet until cheese melts, about 2 to 3 minutes on each side.
- Cut quesadilla into four pieces and serve immediately.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 209.22 |
| Total Fat | 11.37 g |
| Saturated Fat | 5.4 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 21.75 mg |
| Carbohydrates | 18.15 g |
| Dietary Fiber | 1.97 g |
| Total Sugars | 5.89 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 9.07 g |
| Calcium | 265 mg |
| Potassium | 138 mg |
| Sodium | 352.44 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 24 mg |
| Phosphorus | 193 mg |
| Selenium | 11 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 57 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 22 mcg |
| Folate | 44 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 9 mg |
Recipes you may also like
- Very Berry Smoothie
- Banana Cupcakes
- Fruit Smoothie
- Bean and Vegetable Salad
- Garlic Stuffed Chicken
- Fat-Free Apple Crumb Dessert
- Chicken Pot Pie
- Beef & Vegetable Soup
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pear-quesadillas. Federal works are public domain in the United States.