Smoked Ham Hocks with Lima Beans
Try this traditional Southern dish as a soup or serve the beans and meat over a whole grain like brown rice for a more hearty meal.
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.13 of 5 (134 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1/2 medium onion
- 2 cloves garlic
- 2 smoked ham hocks
- 8 cups water
- 1 pound frozen lima beans
- 1/2 teaspoon ground black pepper
Directions
- Peel, rinse, and chop onion.
- Peel and mince garlic.
- In a large pot over high heat, add ham hocks and water.
- Bring to a boil.
- Reduce heat to a simmer.
- Add onion and garlic.
- Cover and cook until meat is tender and internal temperature registers 145°F on a food thermometer, about 30 to 40 minutes.
- Transfer ham hocks to a clean cutting board.
- Let cool.
- Add lima beans to pot.
- Cook according to package directions.
- When ham hocks are cool, shred meat from the bone, removing any fat.
- Return to pot.
- Stir in pepper.
- If using salt, stir in now.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 120.95 |
| Total Fat | 5.08 g |
| Saturated Fat | 1.78 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 12.81 mg |
| Carbohydrates | 12.38 g |
| Dietary Fiber | 3.23 g |
| Total Sugars | 1.4 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 6.73 g |
| Calcium | 31 mg |
| Potassium | 246 mg |
| Sodium | 230.5 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 31 mg |
| Phosphorus | 106 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 9 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 14 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 34 mg |
Recipes you may also like
- Confetti Bean Salsa
- Oat Bran Muffins
- Hooked on Salmon Sticks
- Grandma's Stuffing
- Oven-Fried Yucca
- Tofu, Tomato, and Spinach Soup
- Chickpea Dip
- Carrot Cookies
Source
Recipe by: Meeting Your MyPlate Goals on a Budget — MyPlate National Strategic Partners Toolkit
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/smoked-ham-hocks-lima-beans. Federal works are public domain in the United States.