Summer Squash Squares
This side dish is great for a big holiday meal or potluck. Try it with different veggies for a fun twist.
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 1/8 of recipe
- Rating
- 4.00 of 5 (5 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 4 eggs, beaten lightly
- 1/4 cup vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 3 cups thinly sliced zucchini (or yellow squash)
- 1/4 cup chopped onion
- 1 cup biscuit mix
- 1 teaspoon dried parsley (or 2 tablespoons chopped fresh parsley)
- 1/3 cup grated cheddar cheese
- 1 cup grated carrots
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 degrees F. Mix all ingredients thoroughly and pour into a greased 13x9-inch baking dish.
- Bake in preheated oven for 25 minutes, or until bubbly and brown.
- Cut into 8 squares and serve while warm.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 201.8 |
| Total Fat | 13.7 g |
| Saturated Fat | 3.33 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 107.73 mg |
| Carbohydrates | 13.81 g |
| Dietary Fiber | 1.26 g |
| Total Sugars | 3.93 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 6.13 g |
| Calcium | 88 mg |
| Potassium | 217 mg |
| Sodium | 279.31 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 18 mg |
| Phosphorus | 182 mg |
| Selenium | 10 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 178 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 13 mcg |
| Folate | 60 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 91 mg |
Recipes you may also like
- Pocket Fruit Pies
- Crispy Oven-Fried Chicken
- Lentil Spaghetti Sauce
- Pumpkin Chili
- Fiesta Stuffed Avocado
- Veggie Stuffed Pita
- Cookie Cutter Appetizers
- Spinach Black Bean Salad
Source
Recipe by: Adapted from Squash Squares, Farm Fresh Summertime Recipes — Connecticut Food Policy Council
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/summer-squash-squares. Federal works are public domain in the United States.