Waldorf Salad
Extra apples from the market? Try this Waldorf Salad with walnuts and crunchy fall apples.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 2/3 cup
- Rating
- 3.44 of 5 (231 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1/4 cup walnuts, chopped
- 2 medium apples, cored and diced
- 1 cup celery, diced
- 1/2 cup raisins
- 1/4 cup fat-free plain yogurt
- 1/2 teaspoon sugar
- 1 teaspoon lemon juice
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 degrees F. Place chopped walnuts on a baking sheet and bake for 12 to 15 minutes.
- Stir occasionally until they are evenly toasted.
- Combine nuts, apples, celery, and raisins.
- Stir together yogurt, sugar, and lemon juice.
- Pour over apple mixture and toss lightly.
- Refrigerate leftovers within 2 hours.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 123.3 |
| Total Fat | 3.45 g |
| Saturated Fat | 0.36 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.5 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.2 mg |
| Carbohydrates | 22.9 g |
| Dietary Fiber | 2.66 g |
| Total Sugars | 18.3 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.04 g |
| Calcium | 45 mg |
| Potassium | 270 mg |
| Sodium | 27.64 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 20 mg |
| Phosphorus | 57 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 7 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 14 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 9 mg |
Notes
Serve this dish with a whole wheat roll for a hearty meal.
Recipes you may also like
- Baked Meatballs
- French Toast
- Sweet Potato Casserole
- Oatmeal Bread
- Mango Cucumber Soup
- Three Sisters Soup
- Caribbean Bean Salad
- Southwestern Pepper Cups
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/waldorf-salad. Federal works are public domain in the United States.