Baked Meatballs
Make your own meatballs to use now or freeze them for a quick dinner at another time.
- Yield
- 8 servings (3 meatballs)
- Serving size
- 1/8 of recipe, (3 meatballs)
- Rating
- 3.32 of 5 (149 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 1 pound ground beef, 90% lean (or ground turkey)
- 1 egg
- 1/2 teaspoon dried parsley
- 1/2 cup bread crumbs
- 1/2 cup milk, 1% (or non-fat)
- 1/4 teaspoon ground black pepper
- 1 teaspoon onion powder
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 425 °F. Mix all ingredients, shape into balls (about 24 meatballs).
- Arrange on baking sheets that have been sprayed with non-stick cooking spray.
- Bake at 425 °F for 12-15 minutes.
- It is best to use a food safety thermometer to check for doneness.
- It should read 160 °F for ground beef and 165 °F for ground turkey.
- If meatballs are being saved for future use, chill rapidly; package in amounts needed per meal and freeze immediately.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 123.26 |
| Total Fat | 5.31 g |
| Saturated Fat | 2.01 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 59.31 mg |
| Carbohydrates | 6.01 g |
| Dietary Fiber | 0.38 g |
| Total Sugars | 1.21 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 12.1 g |
| Calcium | 42 mg |
| Potassium | 192 mg |
| Sodium | 93.14 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 15 mg |
| Phosphorus | 124 mg |
| Selenium | 12 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 21 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 1.3 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 19 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 56 mg |
Recipes you may also like
- Waldorf Salad
- Sweet Potato Casserole
- Oatmeal Bread
- Mango Cucumber Soup
- Caribbean Bean Salad
- Carrot Cookies
- Yogurt Fruit Salad
- Drop Biscuits (from Better Baking Mix)
Source
Recipe by: Simple Healthy Recipes — Oklahoma Nutrition Information and Education — ONIE Project
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/baked-meatballs. Federal works are public domain in the United States.