Parmesan Chive Biscuits
Enjoy these savory biscuits with your favorite holiday meal.
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 1 biscuit
- Rating
- 3.25 of 5 (52 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 2 cups biscuit mix
- 2/3 cup 2% reduced fat milk
- 4 tablespoons butter, melted (1/4 cup)
- 3/4 cup Parmesan cheese, freshly grated
- 1/2 tablespoon fresh chives, finely chopped
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine all ingredients in a large bowl.
- Stir together to mix well.
- Do not over mix.
- Turn out onto a floured board.
- Roll to a 1-inch thick square.
- Cut into 12 squares.
- Bake on a cookie sheet, spaced slightly apart, in a 400 degrees F oven for 12 to 15 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 152.69 |
| Total Fat | 8.82 g |
| Saturated Fat | 4.21 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 15.99 mg |
| Carbohydrates | 14.62 g |
| Dietary Fiber | 0.45 g |
| Total Sugars | 3.17 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 3.7 g |
| Calcium | 102 mg |
| Potassium | 64 mg |
| Sodium | 348.05 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 9 mg |
| Phosphorus | 172 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 56 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 41 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 6 mg |
Recipes you may also like
- Quick Tuna Casserole
- BBQ Chicken Pizza
- Pasta Salad
- Pear Rabbit
- Apple Slice Pancakes
- Vinaigrette Salad Dressing
- Pumpkin Cheese Pie
- Pea Pesto
Source
Recipe by: University of Arkansas Cooperative Extension Service — Expanded Food and Nutrition Education Program (EFNEP)
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/parmesan-chive-biscuits. Federal works are public domain in the United States.