Festive Microwave Baked Apples
Short on time? Fill cored apples with cinnamon, nutmeg, and raisins and bake the dish in the microwave for a quick and easy dessert.
- Yield
- 1 Apple
- Serving size
- 1
- Rating
- 3.44 of 5 (43 ratings)
Food groups
- Fruit: 2 cups
Ingredients
- 1 apple (medium, skinned and cored (not cut into pieces))
- 1 teaspoon brown sugar
- 1/2 tablespoon nutmeg
- 1 tablespoon cinnamon
- 2 tablespoons raisins
- 1 tablespoon butter
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place apple on plate with opening facing up (cored apples should have bottom intact).
- Stir sugar, nutmeg, and cinnamon in a separate cup, and sprinkle into and onto apple.
- Sprinkle raisins on and around apple.
- Drop butter alternative spread onto apple and cover with plastic wrap or wax paper.
- Microwave on HIGH for 2 1/2 to 3 minutes.
- Let sit outside of microwave for at least 30 seconds before eating.
- It will be HOT.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 338.74 |
| Total Fat | 13.24 g |
| Saturated Fat | 8.18 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 30.53 mg |
| Carbohydrates | 57.99 g |
| Dietary Fiber | 9.97 g |
| Total Sugars | 41.98 g |
| Added Sugars included | 4 g |
| Protein | 1.64 g |
| Calcium | 114 mg |
| Potassium | 412 mg |
| Sodium | 9.39 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 29 mg |
| Phosphorus | 54 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 104 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 10 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 9 mcg |
| Folate | 5 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 13 mg |
Notes
Fruit is naturally sweet so try making this without sugar.
Recipes you may also like
- Brown Rice Pilaf
- Fruit Yogurt Parfait
- Split Pea Soup
- Hearty Salmon Skewers over Brown Rice
- Tropical Overnight Oatmeal
- Roasted Root Vegetables
- Sunshine Rice
- Tuna Pasta
Source
Recipe by: CSAAC (Community Services for Autistic Adults and Children)
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/festive-microwave-baked-apples. Federal works are public domain in the United States.